Kadra

Brazylijski obrońca chce grać dla polskiej kadry. „Chociaż tu nie byłem, wiem jak smakują pierogi”

Screen/ YouTube/ Portimonense SAD

W ostatnich tygodniach coraz większa liczba piłkarzy z polskimi korzeniami deklaruje chęć gry w kadrze narodowej. Dokładnie takie zamiary ma Thiago Dombroski, nowy piłkarz portugalskiego Portimonense.

W przeszłości dla reprezentacji Polski grali już piłkarze urodzeni w Ameryce Południowej. Ponad 20 występów dla kadry zaliczyli m.in. Roger Guerreiro oraz Thiago Cionek, a teraz ich śladami chcą iść kolejni piłkarze. Michał Probierz rozmawia z Santiago Hezze, zamiary występowania w biało-czerwonych barwach deklaruje Gabriel Knesowitsch, a do tego grona dołączył również Thaigo Dombroski.

Mam polskie pochodzenie ze strony matki. Mój pradziadek Dombroski przybył do Brazylii uciekając przed wojną, a moja prababcia Szczerba i mój pradziadek Kuchta przybyli w 1920 roku i pobrali się już w Brazylii wyznał Dombroski w rozmowie z TVP Sport.

W 2023 roku rosły defensor zanotował piętnaście występów w barwach Coritiby oraz Azuriz FC. Przed kilkoma dniami Dombroski został wypożyczony do Portimonense, jedenastej drużyny ligi portugalskiej. 21-latek liczy na to, że dzięki występom w Europie PZPN zainteresuje się jego osobą.

– Chcę grać w Portugalii jak najlepiej, żeby zostać zauważonym przez polską federację, sfinalizować wszystkie sprawy formalne i uzyskać polski paszport mówił środkowy obrońca.

Dombroski nie mówi po polsku i w kraju nigdy nie był, ale kultywuje niektóre polskie tradycje. W Kurytybie, w której został wychowany, według szacunków mieszka kilkaset tysięcy osób polskiego pochodzenia. Portal Transfermarkt wycenia go na 400 tysięcy euro.

W Kurytybie mamy wiele potomków Polaków. Chociaż nigdy nie byłem w Polsce, wiem jak smakują pierogi. Znam także polskich piłkarzy i kluby skwitował 21-latek.

Redaktor serwisu Krótka Piłka. Wielbiciel LaLiga oraz polskich piłkarzy za granicą.