Kadra

Superkomputer ocenił szanse Polski na EURO 2024. Wiadomo, co z potencjalnym wyjściem z grupy

Fot. Paweł Jerzmanowski

W czerwcu reprezentacja Polski weźmie udział w mistrzostwach Europy. Grupowych rywali biało-czerwoni będą mieli dość wymagających, zmierzą się bowiem kolejno z Holandią, Austrią i Francją. Na porażkę skazani jednak nie są, o czym świadczą obliczenia superkomputera BETSiE, opublikowane na portalu goal.pl.

Już kilka dni minęło od zapewnienia sobie awansu na EURO 2024 przez reprezentację Polski. Euforia wciąż jednak nie opada, a kibice i eksperci analizują różne scenariusze i możliwe wyniki meczów, jakie biało-czerwoni rozegrają już w czerwcu. Mimo wymagającej grupy, w której znajdują się m.in. wicemistrzowie świata, nasza kadra nie jest skazywana na porażkę.

Świadczą o tym nie tylko opinie ekspertów, ale również obliczenia superkomputera BETSiE, opublikowane na portalu goal.pl. Komputer wyliczył, że Polska zajmie trzecie miejsce w grupie D, znajdując się za Francją i Holandią. Austrię biało-czerwoni wyprzedzą nieznacznie.

Taka sytuacja nie oznacza, że Polska nie zagra w fazie pucharowej EURO. Jej szanse na awans – zdaniem superkomputera – wynoszą 46.43 proc. Skąd takie szanse w przypadku zajęcia trzeciej pozycji? Stąd, że na turnieju w Niemczech, poza dwiema najlepszymi reprezentacjami każdej grupy, do kolejnej fazy turnieju przejdą również cztery najlepsze zespoły z trzecich miejsc wszystkich grup.