Ekstraklasa

Superkomputer wytypował mistrza Polski i spadkowiczów. Wyliczenia nie pozostawiają wątpliwości

Fot. Paweł Jerzmanowski

Superkomputer BETSiE dokonał analizy, która wykazała, kto ma największe szanse na mistrzostwo Polski, podium obecnego sezonu PKO BP Ekstraklasy oraz utrzymanie i spadek. Analiza maszyny, o której czytamy na łamach portalu goal.pl, nie pozostawia złudzeń.

9 lutego rozpoczęła się runda wiosenna PKO BP Ekstraklasy. I choć do końca sezonu jeszcze wiele kolejek i meczów, w mediach już teraz pojawiają się prognozy i symulacje, pokazujące możliwe zakończenia aktualnych rozgrywek. Symulację taką przeprowadził również superkomputer BETSiE, którego analiza pojawiła się na łamach portalu goal.pl.

Obliczenia komputera nie pozostawiły złudzeń – największe szanse na mistrzostw Polski ma Jagiellonia Białystok – wynoszą one 40,4 proc. (przy 78,5 proc. szans na podium). Drugie miejsce najbardziej prawdopodobne jest dla Śląska Wrocław (21,0 proc. na wygraną i 61,6 proc. na miejsce na podium), natomiast trzecia lokata, według wyników analizy, przypadnie Legii Warszawa (16,9 proc. szans na końcowe zwycięstwo i 55,6 proc. szansa na podium). Analiza superkomputera zakłada, że tuż za podium znajdzie się Lech Poznań, natomiast aktualny mistrz Polski, Raków Częstochowa zajmie dopiero piatą pozycję.

Maszyna wyliczyła również szanse na utrzymanie. Najmniejsze mają dwa zespoły: Ruch Chorzów (prawdopodobieństwo spadku oceniane na 91,9 proc.) i ŁKS (96,6 proc.).