Reklama
Włochy

Juventus oskarżony o fałszerstwa księgowe. Grozi mu odebranie tytułów?

grafika: własna/Krótka Piłka

Według CODACONS, czyli organizacji zajmującej się ochroną praw konsumentów są poważne przesłanki, aby oskarżyć Juventus o nieprawidłowości przy przeprowadzaniu transferów. Mowa tutaj przede wszystkim o fałszerstwach księgowych, a konkretnie o zawyżaniu wartości piłkarzy. Oznacza to, że włoski klub może nawet zostać zdegradowany do Serie B.

„Stara Dama” w latach 2018-2021 miała dopuszczać się szeregu fałszerstw księgowych. Polegały one przede wszystkim na zawyżaniu wartości piłkarzy, co mogło przynieść nawet 50 milionów euro zysku. Sprawę badają już odpowiednie służby, które dokonały przeszukań w siedzibie Juventusu.

Mateo Donzelli, prezes CODACONS – organizacji zajmującej się ochroną praw konsumentów uważa, że klub z Turynu w nieuczciwy sposób zdobył przewagę nad innymi zespołami. Zapowiada on, że jeśli doniesienia się potwierdzą, to Juventus czekają surowe kary. Sprawa może się skończyć nawet odebraniem tytułów lub degradacją do Serie B.

– Oskarżenia są bardzo poważne. Rzucają cień na ostatnie sezony. Tym bardziej że Juventus w tym okresie dominował w Serie A. Jeśli Juventus w sposób niezgodny z przepisami zdobył przewagę nad innymi klubami, to wynik sportowej rywalizacji został wypaczony. W konsekwencji tej sytuacji federacja i Urząd ds. Konkurencji Rynkowej musiałyby interweniować i domagać się kar – przyznał prezes CODACONS.

– Odpowiedzialne są jednostki, ale klub nie uniknąłby konsekwencji. Chcemy być uczciwi w stosunku do kibiców. Jeśli zarzuty się potwierdzą, przedstawimy wniosek o degradację Juventusu do Serie B oraz odebranie tytułów zdobytych w omawianym okresie – zakończył.

W przeszłości o podobny proceder były oskarżane inne włoskie klubu. Zarzutów nie ustrzegł się ani Milan, ani Inter. Jednak wtedy żaden z zespołów z Mediolanu nie poniósł konsekwencji.

Fanatyk ligi angielskiej oraz najlepszej ligi świata czyli polskiej A-klasy ;) Twitter: @Jakub10920713