Kadra Niemcy Polacy za granicą

Robert Lewandowski powinien otrzymać Złotą Piłkę? Legenda francuskiej piłki podaje główny argument

fot. własne / Paweł Jerzmanowski

Robert Lewandowski w tym roku ponownie będzie jednym z głównych faworytów do wygrania Złotej Piłki. Tym razem będzie miał na nią jednak mniejsze szanse niż przed rokiem, gdy plebiscyt został odwołany. Słynny francuski napastnik, Jean-Pierre Papin uważa, że mimo wszystko to do reprezentanta Polski powinna trafić nagroda w 2021 roku.

Trudno było o większego faworyta do zdobycia Złotej Piłki w 2020 roku, niż Robert Lewandowski. Polak przez większość ekspertów uważany był wówczas za najlepszego zawodnika na świecie i tylko kataklizm mógłby mu odebrać nagrodę. Kataklizm, do którego rzeczywiście doszło. W związku z pandemią koronawirusa, szefowie magazynu „France Football”, organizującego plebiscyt, odwołali wręczenie nagrody. Decyzja najbardziej krzywdząca była więc właśnie dla Lewandowskiego.

Robert Lewandowski powinien otrzymać Złotą Piłkę? Legenda francuskiej piłki podaje główny argument

W tym roku Polak także będzie jednym z faworytów do wygrania trofeum, ale wszyscy zdają sobie sprawę, że będzie mu o nie trudniej. Szczególnie, że coraz więcej osób na pierwszym miejscu stawiać zaczyna Kyliana Mbappe, a w tle co jakiś czas pojawiają się jeszcze nieoczywiste kandydatury, jak N’Golo Kante czy Jorginho.

Są jednak też tacy, którzy uważają, że i w tym roku Lewandowski najbardziej zasługuje na wygranie Złotej Piłki. Jedną z takich osób jest słynny francuski napastnik, Jean-Pierre Papin. – Nie jestem w jury, natomiast gdybym był, to oddałbym głos na Roberta! Choćby dlatego, że z wszystkich wielkich piłkarzy to właśnie on w ostatnich latach najlepiej potrafi utrzymać formę na bardzo wysokim poziomie – przyznał 58-latek w rozmowie z Mateuszem Skwierawskim z portalu Sportowe Fakty WP.

I dodał, porównując Lewandowskiego m.in. z Messim: Messi? Nie mam przekonania co do takiego werdyktu. Copa America… Ale Messi w sezonie ligowym wypadł przeciętnie. A Lewandowski? Jednak strzelił 41 goli w Bundeslidze, pobił rekord Gerda Muellera, rekord, który przetrwał ponad 30 lat.

– W Lidze Mistrzów Bayern też aż tak bardzo nie zawiódł. No i Euro 2020. OK, Polska nie wyszła z grupy, ale kto zdobył większość bramek dla reprezentacji Polski na tym turnieju? Lewandowski! – zakończył Papin.