Kadra

Zbigniew Boniek wierzy w Paulo Sousę. Uważa, że Portugalczyk może zmienić Polską piłkę

fot. własne/Paweł Jerzmanowski

Zbigniew Boniek, prezes PZPN, wypowiedział się w rozmowie z Przeglądem Sportowym na tematy związane z reprezentacją Polski i Paulo Sousą. 65-latek uważa, że Portugalczyk jest osobą, która może zmienić wygląd polskiej piłki.

Postrzeganie Paulo Sousy, podobnie jak naszej kadry, zmienia się jak w kalejdoskopie. Po porażce ze Słowacją wielu kibiców, dziennikarzy i ekspertów zarzucało Sousie zły dobór składu czy nieodpowiednie przygotowanie do mistrzostw Europy. Po dobrym meczu z Hiszpanią Portugalczyka natomiast ponownie doceniono.

Powszechnie wiadomo, że Zbigniew Boniek jest wielkim zwolennikiem 50-letniego selekcjonera i bardzo podobają mu się podejmowane przez niego decyzje. Prezes PZPN w rozmowie z „Przeglądem Sportowym” wyraził swoją opinię na temat rozwoju polskiej kadry oraz wskazał różnicę pomiędzy Sousą, a ligowymi trenerami.

Od sześciu, siedmiu lat mówiłem, że powinniśmy grać trójką obrońców, by móc wystawiać dwóch napastników, mieć alternatywne ustawienie i plany oraz grać odważnie. Dobrze to ujął Paulo Sousa, który powiedział, że aby być lepszym piłkarzem należy grać w piłkę, a nie tylko za nią biegać. A my nie chcemy tylko się bronić i stawiać „autobus” przed polem karnym.

Ocenił Boniek.

Mówiłem o tym głośno od lat, wpajamy młodzieży, że mamy grać w piłkę, a nie tylko się poruszać i przemieszczać po boisku. Sousa ma inną mentalność od naszej, nie chcę robić analiz, zostawiam innym. Ale różnica między Portugalczykiem jest taka, że on wstawia na pół godziny meczu z Hiszpanią 17-letniego Kacpra Kozłowskiego, a ktoś inny posłałby pewnie jakiegoś starszego, bardziej doświadczonego i ogranego zawodnika. Mogłem się mylić, ale wybrałem trenera, który może zmienić naszą mentalność piłkarską.

Chwali prezes PZPN.
Redaktor serwisu Krótka Piłka. Wielbiciel LaLiga oraz polskich piłkarzy za granicą.