Liga Europy

Wiadomo, z kim Wisła Kraków może zagrać w kw. Ligi Europy! Tylko jeden klub teoretycznie poza zasięgiem

Radość piłkarzy Wisły Kraków w finale Fortuna Pucharu Polski. 02.05.2024 (Fot. Paweł Jerzmanowski)

Wisła Kraków w czwartek wygrała tegoroczną edycję Fortuna Pucharu Polski, w finale pokonując po dogrywce Pogoń Szczecin. Zdobycie pucharu oznacza, że niezależnie od tego, czy „Biała Gwiazda” awansuje do PKO BP Ekstraklasy, w przyszłym sezonie będzie ona grać w kwalifikacjach europejskich pucharów.

Wisła Kraków walkę w europejskich pucharach rozpocznie od 1. rundy kwalifikacji Ligi Europy. Już teraz wiadomo, z kim może się zmierzyć w tej fazie.

Na liście potencjalnych rywali znajduje się dziewięć zespołów. Trudno powiedzieć o nich wiele – w jakiś sposób ich potencjał można jednak sprawdzić poprzez weryfikację wartości zawodników na portalu Transfermarkt.

Weryfikacja ta daje Wiśle całkiem spore szanse w starciu z większością potencjalnych rywali. Kliby ze Słowenii, Finlandii, Mołdawii, Irlandii, Kosowa i Słowacji są warte mniej niż polski klub. Nieco więcej warte są zespoły z Azerbejdżanu i Rumunii, ale wycena całej kadry nie jest o wiele większa od tej Wisły.

Patrząc tylko na wyceny zespołów, teoretycznie poza zasięgiem Wisły Kraków wydaje się tylko jeden klub – jest nim szwedzki IF Elfsborg, wyceniany na 18,2 mln euro (Wisła wyceniana jest na 7,3 mln euro).

Elfsborg to wicemistrz Szwecji z ubiegłego sezonu, który zakończył z taką samą liczbą punktów, co mistrz – Malmoe FF. W aktualnym, rozpoczętym niedawno sezonie (liga szwedzka gra w systemie wiosna-jesień), piłkarze Jimmy’ego Thelina spisują się jednak słabo. W sześciu kolejkach wygrali tylko dwukrotnie, raz remisując i trzy razy przegyrwając. Daje im to 13., czyli czwarte od końca miejsce w tabeli.

Lista potencjalnych rywali Wisły Kraków w 1. rundzie kwalifikacji Ligi Europy: