Liga Mistrzów

Fortuna czeka na Raków. Wiadomo, ile mistrzowie Polski mogą zgarnąć za awans do Ligi Mistrzów

Raków Częstochowa we wtorek 22 sierpnia rozpocznie walkę w decydującej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów. Rywalem mistrzów Polski będzie FC Kopenhaga. Jeśli zespół Dawida Szwargi w dwumeczu okaże się lepszy od przeciwnika z Danii, klubową kasę „Medalików” zasili ogromna kwota.

Raków Częstochowa imponuje w tegorocznych kwalifikacjach europejskich pucharów. Mistrzowie Polski wyeliminowali już Florę Tallinn, Karabach Agdam i Aris Limassol. Oznacza to, że zagrają oni minimum w fazie grupowej Ligi Europy. Sprawa awansu do fazy grupowej Ligi Mistrzów pozostaje jednak otwarta.

Mistrzowie Polski w IV rundzie kwalifikacji Champions League zmierzą się z FC Kopenhagą. Faworytem starcia z Duńczykami co prawda nie są, ale nie są też skazywani na pożarcie. Gdyby udało im się sprawić niespodziankę i wyeliminować wyżej notowanego rywala, oznaczałoby to nie tylko sforsowanie bram piłkarskiego raju, ale także wywalczenie pokaźnego zastrzyku gotówki.

Jeżeli Raków awansuje do fazy grupowej LM, otrzyma od UEFA premię w wysokości 15,64 mln euro. W złotówkach będzie to niemal 70 milionów! To jednak nie wszystko – za każdy remis w grupie europejska federacja wypłaca klubom 900 tys. euro, premia za zwycięstwo to już natomiast 2,8 mln euro. Awans do fazy pucharowej wyceniony jest na 9,6 mln euro.

Co ciekawe, nawet jeśli Raków nie awansuje do LM, i tak otrzyma sporo pieniędzy. Za sam udział w IV rundzie kwalifikacji mistrzom Polski przypadnie premia w wysokości 5 mln euro. Do tego dojdzie ewentualne 3,63 mln euro. W LE zwycięstwa grupowe wyceniane są na 630 tys. euro, a remisy na 210 tys. euro.

Źródło: Meczyki.pl