Euro 2020

Gianluigi Donnarumma hitem internetu. „Definicja SZEFA”

Gianluigi Donnarumma był jednym z głównych bohaterów niedzielnego finału Euro 2020. Bramkarz reprezentacji Włoch obronił dwa rzuty karne w serii jedenastek, dając swojej drużynie tytuł mistrzów Europy. Hitem są jednak nie tylko jego interwencje, ale także – a może nawet przede wszystkim – reakcja na drugą z nich.

Takie sytuacje w karierach niektórych piłkarzy zdarzają się jedynie raz. W przypadku Gianluigiego Donnarummy podobnych sytuacji pewnie będzie więcej, ale ta była pierwszą z nich. Bramkarz, który w przyszłym sezonie grać będzie w PSG, w niedzielę wieczorem dał swojej reprezentacji mistrzostwo Europy. I zrobił to w kapitalnym stylu.

Gianluigi Donnarumma hitem internetu. „Definicja SZEFA”

Donnarumma popisał się dwiema kapitalnymi interwencjami w serii rzutów karnych, która potrzebna była do wyłonienia zwycięzcy finału (w podstawowym czasie gry meczu z Anglią było 1:1). Włoski bramkarz najpierw obronił strzał Jadona Sancho, a potem odbił piłkę uderzoną przez Bukayo Sakę. I gdy wszyscy – zawodnicy, trenerzy, masażyści i kibice – zaczęli szaleć z radości, on wstał jak gdyby nigdy nic i spokojnie opuścił pole bramkowe.

50-ty raz oglądam filmik z Donnarummą po ostatnim karnym. Definicja SZEFA – napisał na Twitterze Piotr Dumanowski, dziennikarz Eleven Sports, z którym w zupełności się zgadzamy. Trudno znaleźć lepsze określenie od „SZEFA” dla kogoś, kto z takim spokojem przyjął wiadomość, że jego interwencja dała jego krajowi mistrzostwo Starego Kontynentu.