Ekstraklasa

Tak zareagował Hyballa na zwolnienie z Wisły. Jego zachowanie ilustruje atmosferę w klubie

Fot. Własne / Paweł Jerzmanowski

Peter Hyballa pożegnał się z funkcją pierwszego trenera Wisły Kraków po 163 dniach pracy. Początek przygody z „Białą Gwiazdą” był obiecujący. Drużyna pod wodzą niemieckiego szkoleniowca z tygodnia na tydzień prezentowała się jednak coraz gorzej. Wiele wskazuje na to, że utytułowany klub zajmie jedno z ostatnich miejsc w ligowej tabeli. Rafał Miżejewski, dziennikarz „Polsatu News”, za pośrednictwem konta na Twitterze przybliżył kulisy zwolnienia szkoleniowca przez zarząd.

Włodarze Wisły zatrudnili Petera Hyballę w grudniu. Na początku jego współpracy z piłkarzami wydawało się, że decyzja klubu była jak najbardziej trafna. Niemiecki trener brylował zarówno na konferencjach prasowych, jak i w wywiadach, których udzielał dziennikarzom. Również zawodnicy z Krakowa sprawiali wrażenie zadowolonych ze współpracy z nowym szkoleniowcem, który odmienił grę drużyny.

„To chyba najlepiej obrazuje, jaka atmosfera była przy Reymonta”

Ten stan rzeczy nie trwał jednak długo. Zespół zaczął się spisywać poniżej oczekiwań, grając zarówno nieefektownie, jak i nieefektywnie. „Wiślacy” w ostatnich siedmiu spotkaniach zdołali zdobyć zaledwie dwa punkty. Na kolejkę przed końcem sezonu plasują się na 14. miejscu w tabeli Ekstraklasy. Może się tak zdarzyć, że ostatecznie zajmą 15. miejsce, czyli przed spadkiem z ligi uratuje ich wyłącznie reforma tegorocznych rozgrywek.

Powodem zwolnienia Hyballi nie była jednak tylko fatalna dyspozycja zespołu, ale również, a być może przede wszystkim, zła atmosfera. Szkoleniowiec popadł w konflikt z częścią piłkarzy i domagał się usunięcia ze sztabu szkoleniowego klubowej legendy, czyli Kazimierza Kmiecika. Na konsekwencje tych sporów nie trzeba było długo czekać, ponieważ w piątek zarząd poinformował o rozwiązaniu umowy z trenerem. Według Rafała Miżejewskiego, dziennikarza „Polsatu News”, reakcja Hyballi była następująca.

„Po decyzji zarządu Peter Hyballa nie rozmawiał z zawodnikami, z nikim się nie pożegnał. Piłkarze Wisły dowiedzieli się o zwolnieniu trenera, bo ten usunął się z klubowej grupy na komunikatorze. To chyba najlepiej obrazuje, jaka atmosfera była przy Reymonta” – zakomunikował Rafał Miżejewski za pośrednictwem Twittera.

Wisła pod wodzą Hyballi rozegrała 18 spotkań. Zanotowała w nich 5 zwycięstw, 5 remisów oraz 8 porażek. Łącznie zespół zdobywał średnio 1,11 punktu na mecz. W ostatniej kolejce Ekstraklasy drużyna zmierzy się z Piastem Gliwice. Poprowadzi ją Kazimierz Kmiecik.

Dziennikarz portalu "Krótka Piłka". Pasjonat włoskiego Calcio oraz Bundesligi. Miłośnik siatkówki i piłki ręcznej. Kibic, którego błękitne serce bije w zachodniej części Londynu.