Anglia

Michał Helik ponownie wyceniony przez Transfermarkt. Duży wzrost wartości

fot. własne/Paweł Jerzmanowski

Portal Transfermarkt dokonał aktualizacji wycen zawodników, którzy grają w angielskiej Championship. Wśród piłkarzy, u których zmieniono wartość rynkową, znalazł się również polski defensor Michał Helik.

Odkąd Michał Helik zamienił Cracovię na angielskie Barnsley zbiera bardzo dużo pochwał. 25-latek jest pewnym punktem defensywy swojego klubu, nie rzadko wspomagając również kolegów z formacji ofensywnych. Ten środkowy obrońca w 36 spotkaniach strzelił już 5 bramek. Doskonała forma została doceniona zarówno przez kibiców, którzy w styczniu wybrali go na piłkarza miesiąca, jak i przez nowego selekcjonera reprezentacji Polski, ponieważ Paulo Sousa umieścił nazwisko piłkarza Barnsley w szerokiej kadrze na marcowe zgrupowanie kadry przed meczami z Andorą, Węgrami i Anglią.

O tym w jak dobrej dyspozycji jest wychowanek Ruchu Chorzów niech świadczy fakt, że według statystycznego portalu „WhoScored” Helik jest obecnie na 8. miejscu w rankingu najlepszych zawodników w całej Championship, który to został sporządzony na podstawie wystawionych ocen meczowych. Polak został oceniony średnio na 7,22 i wśród obrońców zajmuje 2. miejsce, ustępując jedynie Grantowi Hanleyowi z Norwich, który w trwającym sezonie osiągnął średnią 7,28.

Bardzo dobra forma nie umknęła uwadze także innemu istotnemu portalowi, a mianowicie „Transfermarktowi”. Kiedy Helik opuszczał Cracovię 9 września 2020 roku jego wartość rynkowa wynosiła 600 tys. euro (Barnsley zapłaciło „Pasom” 800 tys. euro). Po pół roku gry na zapleczu angielskiej Premier League trzeba zapłacić za niego ponad 4 razy więcej, a konkretniej jest wyceniany na 2,5 miliona euro.

Ostatnie miesiące są bardzo udane w wykonaniu piłkarza urodzonego w Chorzowie, a może być jeszcze lepiej. Cały czas pewnie ze swoim zespołem pnie się w górę tabeli Championship, już teraz (po rozegraniu 35 spotkań) znajdując się na 6. miejscu, czyli pierwszym dającym prawo gry w barażach o Premier League. Do tego może zadebiutować w reprezentacji. Do tej pory Helik miał małego pecha do kadry. Do tej pory był powołany jedynie na dwa mecze zespołu U-21, jednak obydwa spotkania obejrzał z pozycji ławki rezerwowych. Teraz będzie mógł postawić kolejny krok w karierze.

Redaktor naczelny krotkapilka.com.pl. Wcześniej m.in. Sport.pl, polskapilka24.net. Piłka nożna w wydaniu krajowym oraz zagranicznym. Fan największych klubów oraz tych niedocenionych.