Sport 247

Wielkie serce Piotra Małachowskiego i tysięcy innych osób. Ty też możesz pomóc Kubusiowi!

Akademia Młodego Piłkarza GOOL organizuje Charytatywny Turniej Piłki Nożnej „Dzieci – dzieciom, razem dla Kubusia”. Trwa bowiem zbiórka, której celem jest zgromadzenie pieniędzy na operacje dwuletniego chłopca, zmagającego się z niedorozwojem kości udowej. Akcję wsparło już kilka tysięcy osób, w tym Piotr Małachowski. Pomimo zebrania ponad dwustu tysięcy złotych wciąż brakuje ponad połowy potrzebnej sumy.

Historia Kubusia Rydzio

Chłopiec przyszedł na świat dwa lata temu. W czwartej dobie życia wykryto u niego jednak złamanie trzonu kości udowej, przez co założono mu gips na cztery tygodnie. Był to niestety dopiero początek, gdyż po tym czasie rodzice Kubusia udali się do innego lekarza. Wówczas usłyszeli diagnozę – dysplazja stawu biodrowego.

To była informacja, która wywróciła do góry nogami świat ich rodziny. Choroba, na którą cierpi chłopiec, pociąga za sobą szereg nieprawidłowości w budowie stawu biodrowego. Nóżki Kubusia nie mają takiej samej długości. Obecnie różnica wynosi 8 cm, a pesymistyczny scenariusz zakłada, że może ona wzrosnąć do aż 21 cm.

Kubuś Rydzio
fot. zbiór prywatny rodziców Kubusia

Szansą na normalne życie dla chłopca są operacje, które mogą sprawić, że będzie on sprawny. Według doktora Paleya, który przeprowadził już 1500 podobnych zabiegów, prawdopodobieństwo odzyskania pełni zdrowia wynosi 99%. O pracy kanadyjskiego chirurga ortopedy wiele razy pisali polscy dziennikarze. Nakręcono również reportaż (magazyn reporterów „UWAGA!” emitowany przez „TVN”), w którym przedstawiono historie dzieci, którym pomógł.

Jest jednak pewne „ale”. Chłopca czeka kilka operacji: cztery w ciągu najbliższego roku (trzy zabiegi biodra oraz jeden kostki i być może stawu kolanowego). Kubuś będzie musiał przejść również cztery operacje wydłużania kości udowej.

Wszystko to wiąże się z poniesieniem ogromnych kosztów. Trwa aktualnie zbiórka na rzecz Kubusia, której celem jest zgromadzenie pół miliona złotych. Dzięki pomocy wielu osób od października na konto założone na stronie Fundacji Siepomaga wpłynęło ponad dwieście dwadzieścia tysięcy złotych. Trwa obecnie również wiele licytacji, z których pieniądze są przeznaczane na zebranie funduszy.

Małe gesty wielkich ludzi

Swego czasu historię Kubusia nagłośnił Piotr Małachowski. Wielokrotny medalista największych imprez w konkurencji rzutu dyskiem zaangażował się w pomoc rodzinie chłopca. Polski sportowiec zaapelował na antenie „Sportowego wieczoru” do swoich fanów.

„Dużo ludzi kocha sport i chciałbym, żeby ci ludzie pomogli, bo Kubuś i jego rodzice naprawdę cierpią” – Piotr Małachowski.

Dla Kubusia zorganizowano również charytatywny bieg. Trasę wytyczono pomiędzy Warszawą a Częstochową. Na trasie pojawił się m.in. starszy aspirant Tomasz Wróbel, dzielnicowy z Komisariatu Warszawa Żoliborz. Wraz z innymi śmiałkami pokonał w 39 godzin bez snu liczącą blisko 280 km trasę. To tylko pojedyncze przykłady, ponieważ dwulatka wsparło już kilka tysięcy osób, dzięki którym cały czas przybliża się moment, w którym rodzice chłopca uzbierają potrzebną na rehabilitację i operacje kwotę.

Charytatywny Turniej Piłki Nożnej „Dzieci – dzieciom, razem dla Kubusia”

Akademia Młodego Piłkarza GOOL w tym roku organizuje już szóstą edycję turnieju „Dzieci – dzieciom”. Tym razem bohaterem turnieju będzie Kuba Rydzio, dla którego cały czas są zbierane środki finansowe na przeprowadzenie operacji.

Sportowa rywalizacja będzie się składała na cykl trzech zawodów piłkarskich. Pierwszy z nich odbędzie się już za niespełna dwa tygodnie:
– 21.02.2021 – Stanisławów Pierwszy, roczniki 2011 i starsi,
– 27.02.2021 – Wołomin, roczniki 2013/2012,
– 28.02.2021 – Wołomin, roczniki 2015/2014.

Patronat nad turniejami objęli zarówno Elżbieta Radwan (Burmistrz Wołomina), jak i Rafał Mathiak (Wójt Gminy Klembów). Akcję wspiera też portal informacyjny „WWL24” oraz firma KR Sport, która została partnerem wydarzenia, przekazując również na licytację rękawice bramkarskie z podpisami Grzegorza Sandomierskiego (aktualnie CFR Cluj) i Grzegorza Szamotulskiego (były golkiper m.in. Legii Warszawa).

Walka Kubusia o powrót do zdrowia dopiero się rozpoczyna. Operacje są jednak dla dwulatka nadzieją na normalną przyszłość. Na bycie sprawnym. Wspólnie możemy mu pomóc, nagłaśniając całą sytuację. Podając ten artykuł dalej, zwiększasz szanse chłopca na powrót do zdrówka.

Zachęcamy też do wsparcia zbiórki środków finansowych na operacje małego Kubusia na portalu Siepomaga. Po kliknięciu tego odnośnika zostanie się automatycznie przekierowanym na stronę akcji.


Dziennikarz portalu "Krótka Piłka". Pasjonat włoskiego Calcio oraz Bundesligi. Miłośnik siatkówki i piłki ręcznej. Kibic, którego błękitne serce bije w zachodniej części Londynu.