Ekstraklasa

Legia i Lech wydały specjalne oświadczenia. Chodzi o decyzję ws. Superligi

Legia i Lech wydały specjalne oświadczenia. Chodzi o decyzję ws. Superligi

Władze Legii Warszawa i Lecha Poznań zareagowały na dzisiejszą decyzję TSUE ws. Superligi. Polskie kluby stanęły po stronie UEFA. „Przyszłość i rozwój europejskiej piłki nożnej jest możliwa jedynie dzięki bliskiej kooperacji klubów za pośrednictwem ECA, w partnerstwie i współpracy z UEFA i FIFA.

W czwartek przed południem Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał wyrok, który może przyczynić się do zrewolucjonizowania europejskiej piłki nożnej. TSUE ogłosił, że UEFA nie może zabronić tworzenia i prowadzenia innych rozgrywek piłkarskich. Taka decyzja otworzyła furtkę dla powstania Superligi, której projekt od kilku lat „wisi w powietrzu”.

Na razie nie wiadomo, czy Superliga rzeczywiście powstanie. Pierwsza próba jej utworzenia była totalną katastrofą, a protesty kibiców błyskawicznie sprawiły, że większość klubów założycielskich wycofała się z pomysłu wyłamania się z UEFA i utworzenia nowych rozgrywek. Teraz może być jednak inaczej, ponieważ – w pewnym sensie – zielone światło na wystartowanie nowego tworu dał Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Kluby reagują na decyzję TSUE. Legia i Lech wydały specjalne oświadczenia

Kilka godzin po ogłoszeniu wyroku TSUE, wiele klubów z całej Europy ogłosiło, że nie zamierza brać udziału w Superlidze. Zrobiły to też kluby polskie – Legia Warszawa i Lech Poznań. Władze obydwu zespołów przekazały, że zamierzają pozostać w rozgrywkach UEFA.

„Jako Legia Warszawa podkreślamy, że przyszłość i rozwój europejskiej piłki nożnej jest możliwa jedynie dzięki bliskiej kooperacji klubów za pośrednictwem ECA (Europejskie Stowarzyszenie Klubów – red.), w partnerstwie i współpracy z UEFA i FIFA” – czytamy w oświadczeniu Legii. „W świetle dzisiejszego wyroku TSUE pragniemy podkreślić, że jako Lech Poznań pozostajemy w 100% zaangażowani we współpracę za pośrednictwem ECA oraz UEFA wraz z innymi europejskimi klubami na rzecz przestrzegania wartości definiujących piłkę nożną w Europie” – czytamy w mediach społecznościowych Lecha Poznań.