Ekstraklasa

Tym Dawid Szwarga różni się od Marka Papszuna. Gwiazda Rakowa Częstochowa zabrała głos

Fot. Paweł Jerzmanowski

Po zakończeniu minionego sezonu Dawid Szwarga zastąpił Marka Papszuna na stanowisku trenera Rakowa Częstochowa. Fran Tudor w rozmowie z „Weszło” zdradził, jakie różnice widzi w koncepcji taktycznej oby szkoleniowców.

Po zdobyciu mistrzostwa Polski z Rakowem Częstochowa Marek Papszun postanowił zakończyć swoją wieloletnią przygodę z klubem. Trenerowi do tej pory nie udało się znaleźć nowego zatrudnienia na ławce szkoleniowej. Wolny czas wypełnia rolą eksperta w Canal+Sport.

Jego miejsce pod Jasną Górą zajął Dawid Szwarga. Młody menadżer wprowadził triumfatorów Ekstraklasy do fazy grupowej Ligi Europy. Raków Częstochowa utrzymuje przy tym wysoką lokatę w tabeli ligowej.

Czym różnią się Szwarga i Papszun? O tym w wywiadzie dla „Weszło” opowiedział Fran Tudor. Nowy opiekun „Medalików” nie wprowadził rewolucji taktycznej do zespołu, ale pozwolił piłkarzom na nieco więcej swobody w grze.

Różnice są subtelne. Szwarga daje trochę więcej swobody w decyzjach, zwłaszcza w budowaniu niskim, średnim lub wysokim. Czasami otwieramy na cztery. Mogę bardzo nisko obniżyć opisał Tudor.

Innym razem chce ode mnie, żebym stał wysoko, prawie jak napastnik. Mam być elastyczny. Daje większą swobodę taktyczną. Zawodnicy mogą robić coś poza systemem uzupełnił Chorwat.

Redaktor serwisu Krótka Piłka. Wielbiciel LaLiga oraz polskich piłkarzy za granicą.