Ekstraklasa

Niezwykle trudne zadanie Rakowa w kw. Ligi Mistrzów. Wiadomo, z kim może zagrać w I rundzie

W niedzielę Raków Częstochowa został oficjalnie mistrzem Polski. Porażka Legii Warszawa z Pogonią Szczecin przesądziła o losach tytułu. To oznacza, że „Medaliki” latek przystąpią do kwalifikacji Ligi Mistrzów, gdzie czeka ich niezwykle trudne zadanie.

Już teraz wiadomo, że przed drużyną Dawida Szwargy (po zakończeniu obecnego sezonu zostanie następcą Marka Papszuna) niezwykle trudne zadanie. W poprzednich startach w kwalifikacjach europejskich pucharów Raków zapracował na łączny współczynnik 5000. Jest on zbyt niski, by zespół z Częstochowy do I rundy kwalifikacji Ligi Mistrzów przystąpił rozstawiony – to natomiast oznacza teoretycznie trudniejszego rywala już od pierwszego etapu eliminacji.

Na razie, ze względu na to, że rozgrywki w Europie wciąż trwają, trudno jednoznacznie przewidzieć, z kim mistrzowie Polski zmierzą się w I rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów. Można jednak pokusić się o pewne spekulacje i symulacje. Takiej dokonał portal rankinguefa.pl. Według symulacji wspomnianego serwisu w puli potencjalnych rywali Rakowa mogą znaleźć się m.in. zespoły takie jak Ferencvarosi, Sheriff Tyraspol czy Karabach Agdam.

Szczególnie z Sheriffem czy Karabachem polscy kibice mogą mieć złe wspomnienia. Ten pierwszy w 2017 roku wyeliminował z kwalifikacji Ligi Europy Legię Warszawa, a ten drugi w tym sezonie okazał się lepszy od Lecha Poznań w kwalifikacjach Ligi Mistrzów.

Jest jednak szansa na wylosowanie teoretycznie łatwiejszych przeciwników, np. Lincoln Red Imps F.C. z Gibraltaru czy The New Saints z Walii.

Tak czy inaczej droga do fazy grupowej Ligi Mistrzów będzie bardzo trudna. Ale nawet w przypadku porażki w I, czy którejś z kolejnych rund, nie będzie ona oznaczać końca przygody z europejskimi pucharami – porażka będzie oznaczać spadek do kwalifikacji Ligi Konferencji, w której w tym sezonie tak dobrze radził sobie Lech Poznań.