Ekstraklasa

Kapitalny gest Fornalika przy odejściu z Piasta. „Oby inni wykazywali się podobną klasą”

Waldemar Fornalik został zwolniony z Piasta Gliwice. Były selekcjoner reprezentacji Polski zdobył się na niecodzienny ruch. Trener zrezygnował z reszty pieniędzy, które przysługiwały mu z racji kontraktu, który obowiązywał do 2024 roku.

Kibicom polskiej piłki, w szczególności w wydaniu ligowym, nie trzeba przedstawiać Waldemara Fornalika. Trener prowadził kadrę reprezentacji Polski w latach 2012-2013. Jednak z racji braku awansu na mundial w Brazylii, który odbywał się w 2014 roku, Fornalik został zastąpiony na stanowisku selekcjonera „Biało-Czerwonych” przez Adama Nawałkę.

Później 59-latek prowadził przez prawie trzy lata Ruch Chorzów. Z „Niebieskich” trener odszedł zostawiając klub na 14. miejscu w tabeli z tym samym dorobkiem punktowym, co drużyny w strefie spadkowej. Ostatecznie klub mający swoją siedzibę przy ulicy Cichej spadł z Ekstraklasy do pierwszej ligi, gdzie problemy finansowe i sportowe Ruchu pogłębiły się do tego stopnia, że klub spadł do trzeciej ligi.

We wrześniu 2017 roku były selekcjoner „Biało-Czerwonych” zastąpił Dariusza Wdowczyka na stanowisku szkoleniowca Piasta Gliwice. Co ciekawe, jego asystentem jest młodszy brat Tomasz Fornalik. W sezonie 2018/19 trener osiągnął swój największy sukces w karierze – zdobył niespodziewanie tytuł mistrza kraju z drużyną Piasta.

Pomimo zasłużonych wyników, zarząd klubu z Górnego Śląska zdecydował, że Fornalik nie będzie kontynuował współpracy z klubem. Co ciekawe, były selekcjoner zdobył się na niecodzienny gest. Fornalik zrzekł się pensji przysługującej mu z racji kontraktu trwającego jeszcze dwa lata. Pozwoli to zaoszczędzić dużą sumę byłemu mistrzowi kraju. Informację podał Marcin Torz, dziennikarz „Super Expressu”

„Waldemar Fornalik nie będzie wisiał na kontrakcie, który był ważny do 2024 roku, tylko schodzi z listy płac. A przecież mógłby dostawać, przez prawie dwa lata, duże pieniądze za NIC. Panie Trenerze – szacunek! Oby inni szkoleniowcy wykazywali się podobną klasą. Marzenia…” – podał Torz.

Nowym trenerem Piasta Gliwice został Aleksander Vuković, były zawodnik czy szkoleniowiec Legii Warszawa. Piast aktualnie zajmuje się na 15. miejscu, tuż nad strefą spadkową. W 14 meczach zgromadzili oni zaledwie 12 punktów. Następny mecz Piast rozegra 29 października z Koroną Kielce.