Włochy

Kolejny spadek wartości Szczęsnego. Wycena Polaka najniższa od wielu lat

Wojciech Szczęsny
Fot. Krótka Piłka/Paweł Jerzmanowski

Serwis „Transfermarkt” w październiku zaktualizował wycenę Wojciecha Szczęsnego. Spadła ona niemal o połowę w porównaniu do majowego oszacowania. Wówczas wynosiło ono bowiem 25 mln euro. Natomiast dziś oscyluje w granicy 15 mln euro. Co więcej, warto wspomnieć, że na początku 2021 roku wartość polskiego bramkarza wynosiła 35 mln euro.

Szczęsny szeregi Juventusu zasilił w 2017 roku. Około 14 mln euro wpłynęło wtedy na klubowe konto Arsenalu. Przed transferem do „Starej Damy” Polak spędził dwie ligowe kampanie w Romie, dzięki którym zapracował na przenosiny do ekipy aktualnych wówczas mistrzów Włoch. W Turynie namaszczono go na następcę legendarnego Gianluigiego Buffona.

Kolejny spadek wartości Szczęsnego

Gdy polski golkiper dołączył do „Bianconerich”, był wyceniany na 17 mln euro. Była to na tamten czas najwyższa wartość w jego karierze. W 2015 roku w trakcie pobytu w Londynie serwis „Transfermarkt” wyceniał Szczęsnego na 15 mln euro.

W premierowym sezonie w Juventusie Polak pełnił funkcję rezerwowego. Rozegrał łącznie we wszystkich rozgrywkach 21 spotkań, w których zachował 14 czystych kont. Od następnej kampanii odgrywał rolę podstawowego bramkarza. Wystąpił w 41 meczach, w których 18 razy zagrał na zero z tyłu. Wówczas jego wartość rynkowa wzrosła do 35 mln euro.

Wycena Szczęsnego osiągnęła punkt kulminacyjny w grudniu 2019 roku, wzrastając do 40 mln euro. Później przez kilkanaście miesięcy oscylowała w granicach 32-35 mln euro. Regres nastąpił w kampanii, w której „Stara Dama” straciła mistrzostwo Italii. W maju 2021 roku serwis „Transfermarkt” oszacował wartość polskiego bramkarza na 25 mln euro.

Na tym jednak się nie skończyło. W październiku nastąpił kolejny spadek. Aktualnie wycena 60-krotnego reprezentanta Polski wynosi 15 mln euro. Po raz ostatni Szczęsny był wyceniany na podobną kwotę kilka lat temu. Gdy w 2017 roku bronił barw „Giallorossich”, jego wartość oscylowała w granicach 14-17 mln euro.

Najwyżej wyceniani bramkarze według serwisu „Transfermarkt”:

  • Jan Oblak – 70 mln euro
  • Gianluigi Donnarumma – 65 mln euro
  • Thibaut Courtois – 60 mln euro
  • Alisson – 60 mln euro
  • Marc-Andre ter Stegen – 55 mln euro
  • Ederson – 50 mln euro
  • Emiliano Martinez – 35 mln euro
  • Edouard Mendy- 30 mln euro
  • Mike Maignan – 25 mln euro
  • Jordan Pickford – 25 mln euro

Źródło: Transfermarkt

Grafika: Wojciech Szczęsny (fot. Krótka Piłka/Paweł Jerzmanowski)
Dziennikarz portalu "Krótka Piłka". Pasjonat włoskiego Calcio oraz Bundesligi. Miłośnik siatkówki i piłki ręcznej. Kibic, którego błękitne serce bije w zachodniej części Londynu.