Kadra

Chris Sutton porównał Kane’a i Lewandowskiego. Wskazał lepszego na podstawie analizy gry

Fot. Własne/Paweł Jerzmanowski

Z całą pewnością Robert Lewandowski oraz Harry Kane należą do ścisłego grona najlepszych napastników na świecie. W związku z meczem w ramach eliminacji do mistrzostw świata między Polską a Anglią Chris Sutton na łamach „Daily Mail” porówna kapitanów obu reprezentacji. Przyznał im punkty w pięciu kategoriach, po których zsumowaniu wskazał zwycięzcę.

W środę wieczorem „Biało-Czerwoni” zmierzą się z „Lwami Albionu”. Na Wembley podopieczni Garetha Southgate’a wygrali 2:1. W rewanżu również będą faworytami, ponieważ na papierze są zespołem o silniejszym. Na boisku może jednak się zdarzyć wszystko, dlatego zespół kierowany przez Paulo Sousę spróbuje zdobyć punkty w rywalizacji z wicemistrzami Europy.

„Lewandowski jest najlepszym snajperem na świecie”

Spotkanie pomiędzy Polską a Anglią będzie w pewnym sensie pojedynkiem dwóch wybitnych napastników. W związku z tym Chris Sutton, czyli były snajper między innymi Blackburn czy Norwich (łącznie w Premier League rozegrał 255 meczów, w których strzelił 83 gole), na łamach „Daily Mail” porównał Roberta Lewandowskiego oraz Harry’ego Kane’a. Ocenił ich w pięciu kategoriach, w których piłkarze mogli otrzymać od 1 do 10 punktów.

Wyszczególnił kilka aspektów gry: wykończenie akcji, kreatywność, świadomość przestrzeni, grę głową oraz pracę wykonywaną w trakcie spotkania. Chris Sutton wyżej ceni umiejętności kapitana reprezentacji Polski, któremu przyznał 44 punkty na 50 możliwych. Natomiast Kane dostał od swojego rodaka 42,5 punktu.

Oceny przyznane przez Chrisa Suttona:

  • 1) Wykończenie akcji: Kane 8,5/10 – Lewandowski 9,5/10
  • 2) Kreatywność: Kane 9/10 – Lewandowski 8/10
  • 3) Świadomość przestrzeni: Kane 8/10 – Lewandowski 9,5/10
  • 4) Gra głową: Kane 8,5/10 – Lewandowski 8,5/10
  • 5) Praca podczas meczu: Kane 8,5/10 – Lewandowski 8,5/10
  • Wyniki końcowe: Kane 42,5/50 – Lewandowski 44/50

Sutton sądzi, że Lewandowski jest lepszy od Kane’a w dwóch aspektach gry. Chodzi mianowicie o wykończenie akcji oraz świadomość boiskowej przestrzeni. Swój wybór uargumentował następująco.

„Kogo chciałbyś widzieć przed bramką rywala, gdy na linii znajduje się trofeum? Wybrałbym Lewandowskiego. Jest katem Bayernu Monachium. W tym sezonie rozegrał sześć meczów dla klubu i reprezentacji i strzelił gola we wszystkich sześciu. Kane ma specjalny sposób uderzania piłki spoza pola karnego, który niepokoi bramkarzy, ale Lewandowski jest najlepszym snajperem na świecie” – ocenił Sutton.

Anglik na równi ocenił obu snajperów w kontekście gry głową oraz pracy wykonywanej przez nich w trakcie meczu. Natomiast stwierdził, że Kane jest lepszy od Lewandowskiego w kontekście kreatywności. Tylko w tej kategorii napastnik Tottenhamu góruje nad snajperem Bayernu według Chrisa Suttona.

„W zeszłym sezonie zapewnił 14 asyst, najwięcej ze wszystkich piłkarzy Premier League, w tym cztery w ciągu jednego popołudnia przeciwko Southampton. Napastnicy wiedzą, że im dalej jesteś od bramki, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zdobędziesz gola. Ale Kane jest gotów dokonać takiego poświęcenia” – stwierdził.

Źródło: Daily Mail // Onet Sport

Dziennikarz portalu "Krótka Piłka". Pasjonat włoskiego Calcio oraz Bundesligi. Miłośnik siatkówki i piłki ręcznej. Kibic, którego błękitne serce bije w zachodniej części Londynu.