Hiszpania

Messi nie mógłby grać za darmo, nawet gdyby chciał. Wiadomo dlaczego

Screen // YouTube / FC Barcelona

Leo Messi w nadchodzącym sezonie nie zagra w FC Barcelonie. Mimo chęci pozostania w klubie, Argentyńczyk nie mógł podpisać nowego kontraktu. Umowa Messiego sprawiłaby bowiem, że kataloński klub złamałby zasady Finansowego Fair Play.

Leo Messi w niedzielę oficjalnie pożegnał się z FC Barceloną. Stało się coś, w co od czwartku (wówczas kataloński klub wydał pierwszy komunikat) nie mogli i nie chcieli wierzyć kibice “Blaugrany”. Argentyńczyk najprawdopodobniej zostanie nowym zawodnikiem PSG, choć podpisaniem z nim kontraktu interesuje się z pewnością więcej klubów. 

Messi nie mógłby grać za darmo, nawet gdyby chciał. Wiadomo dlaczego

W niedzielę oficjalnie zakończyła się pewna era w piłce nożnej. Leo Messi po kilkunastu latach pożegnał się z FC Barceloną potwierdzając informacje przekazane przez kataloński klub w czwartkowym komunikacie. Mimo chęci pozostania w zespole, Argentyńczyk nie mógł podpisać nowego kontraktu. Wszystko przez ograniczenia wynikające z zasad Finansowego Fair Play.

Wśród niektórych kibiców pojawiły się więc pytania o to, czy Messi nie mógłby grać w Barcelonie za darmo, by klub nie złamał wspomnianych zasad. Otóż nie mógłby. Hiszpańskie prawo zabrania bowiem obniżek pensji większych niż 50 procent w stosunku do poprzedniego wynagrodzenia. To oznacza, że w tym przypadku Barca mogła obniżyć zarobki Messiego jedynie do 25 mln euro za sezon. Taka kwota wciąż byłaby zbyt duża.

Co ciekawe, jak napisał Raj Chohan z BBC Sport, nawet gra Messiego za darmo mogłaby nie pomóc Barcelonie. Ostatnio stosunek pensji do przychodów klubu wynosił 115 procent. Z Messim grającym za darmo wynosiłby (właściwie wciąż wynosi, dopóki klub nie sprzeda kilku graczy) 95 procent. Maksymalna granica w LaLiga to natomiast 70 procent.

Leo Messi rozegrał w Barcelonie 778 oficjalnych meczów. Strzelił w nich 672 gole i zaliczył 305 asyst. W tym czasie zdobył wraz z klubem 10 mistrzostw Hiszpanii, siedem krajowych pucharów i osiem Superpucharów, a także cztery razy wygrał Ligę Mistrzów. Podczas gry dla katalońskiego zespołu Argentyńczyk sześć razy zdobył Złotą Piłkę.

W przeszłości redaktor naczelny nieistniejącego już portalu PolskaPilka24.Net. W latach 2017-2020 dziennikarz Sport.pl. Obecnie owner-operator i dziennikarz portalu Krótka Piłka. Zakochany w piłce, pasjonujący się social mediami. Tu głównie o Ekstraklasie, reprezentacji Polski i Polakach grających w ligach zagranicznych.