Euro 2020

Oceny InStat Index po meczu Polski ze Szwecją. Genialny wynik Lewandowskiego

Fot. własne/Paweł Jerzmanowski

Reprezentacja Polski nie zdołała awansować do fazy pucharowej mistrzostw Europy, zajmując ostatnie miejsce w grupie. Podopieczni Paulo Sousy do ostatnich minut walczyli ze Szwedami o korzystny rezultat, który przedłużyłby udział „Biało-Czerwonych” w tegorocznym turnieju. Niestety, po doprowadzeniu do remisu nasza drużyna narodowa nie była w stanie zdobyć decydującej bramki. Ostatecznie przegraliśmy spotkanie po trafieniu Claessona w doliczonym czasie gry. Marcin Matuszewski za pośrednictwem konta na Twitterze opublikował noty InStat Index obu zespołów za środowy mecz.

InStat Index to jeden z najbardziej precyzyjnych parametrów, które pozwalają na ocenę każdego piłkarza. Oblicza się go na podstawie wielu danych, takich jak liczba oddanych strzałów na bramkę, asyst, goli, wygranych pojedynków czy kluczowych podań. Algorytm nie może w pełni odzwierciedlić tego, co działo się na boisku, ponieważ bierze pod uwagę „suche liczby”. Należy jednak przyznać, że jest to pewien punkt odniesienia, tym bardziej że wielu rzeczy nie sposób zauważyć gołym okiem.

Najlepiej oceniony został kapitan reprezentacji Polski, który rozegrał bardzo dobre zawody. Drugą notę otrzymał Przemysław Frankowski, który zanotował asystę przy trafieniu Roberta Lewandowskiego. Co więcej, gracz Chicago Fire mógłby ponownie cieszyć się z zanotowanego ostatniego podania, lecz Jakub Świerczok znalazł się na pozycji spalonej. Według InStat Index, najgorzej zagrał wspomniany napastnik Piasta oraz dwóch byłych piłkarzy Lecha Poznań. Niewiele lepiej poradził sobie Mateusz Klich, ale również Przemysław Płacheta, którego brak powrotu za Claessonem w akcji bramkowej należy nazwać nagannym.

InStat Index Polaków za mecz ze Szwedami:

 1. Robert Lewandowski – 405,
 2. Przemysław Frankowski – 314,
 3. Piotr Zieliński – 306,
 4. Kamil Glik – 301,
 5. Jan Bednarek – 300,
 6. Bartosz Bereszyński – 278,
 7. Grzegorz Krychowiak – 274,
 8. Kacper Kozłowski – 250,
 9. Wojciech Szczęsny – 240,
 10. Karol Świderski – 223,
 11. Przemysław Płacheta – 225,
 12. Mateusz Klich – 220,
 13. Tymoteusz Puchacz – 219,
 14. Kamil Jóźwiak – 219,
 15. Jakub Świerczok – 196.
Dziennikarz portalu "Krótka Piłka". Pasjonat włoskiego Calcio oraz Bundesligi. Miłośnik siatkówki i piłki ręcznej. Kibic, którego błękitne serce bije w zachodniej części Londynu.