Superliga

UEFA chce wyrzucić gigantów z Ligi Mistrzów. Poznaliśmy wyrok sądu

Aleksander Ceferin
Fot. Screen: YouTube/UEFA

Od kilku miesięcy toczą się dyskusje na temat projektu Super Ligi. Część klubów ugięła się pod presją ze strony UEFA, jednak Real Madryt, FC Barcelona oraz Juventus poszły na wojnę totalną z europejską federacją. Sąd orzekł czy te trzy zespoły mogą zostać wyrzucone z rozgrywek międzynarodowych.

W kwietniu tego roku Florentino Perez wraz z innymi futbolowymi magnatami ogłosił powstanie nowych, elitarnych rozgrywek, nazwanych Europejską Super Ligą. W skład organizacji początkowo wchodzić miały: Real Madryt, Atletico Madryt, FC Barcelona, Juventus, Inter Mediolan, AC Milan, Manchester City, Manchester United, Liverpool, Chelsea, Arsenal oraz Tottenham. Idea nie przetrwała jednak długo ze względu na sprzeciw społeczeństwa oraz licznych organizacji.

Po niedługim czasie doszło do rozłamu. Presji kibiców i UEFA uległy niemal wszystkie kluby wchodzące w skład nowych rozgrywek. Jedynie Real Madryt, FC Barcelona oraz Juventus do dziś otwarcie deklarują, że nie mają zamiaru zrezygnować ze swoich planów.

W związku z tym UEFA postanowiła surowo usankcjonować te drużyny. Mówiono nawet o wykluczeniu z europejskich pucharów na dwa sezony, a także licznych karach finansowych. Federacja wszczęła nawet oficjalne postępowanie w tej sprawie. Całość wydarzeń znalazła finał w sądzie.

Wyrok wydaje się jednoznaczny. Hiszpański dziennikarz, Mario Torrejon, na łamach radia Cadena SER podał, że FIFA oraz UEFA otrzymały oficjalne oświadczenie ze szwajcarskiego Ministerstwa Sprawiedliwości, które miało za zadanie przeanalizować tę sprawę. Trybunał orzekł, iż kluby odpowiedzialne za Super Ligę nie mają prawa zostać ukarane w żaden sposób.

Redaktor serwisu Krótka Piłka. Wielbiciel LaLiga oraz polskich piłkarzy za granicą.