Hiszpania

Wiadomo jakie dochody generuje Leo Messi. Argentyńczyk odpowiada za ponad połowę budżetu

Wciąż trwają spekulacje odnoszące się do zarobków Leo Messiego. „Sport” uważa, że Argentyńczyk zarobił dla klubu więcej, niż dostał w kontraktach.

Dziennik „El Mundo” opublikował w niedzielę szczegóły kontraktu Leo Messiego. Gazeta nazwała jego umowę „faraoniczną”. Barca wydała na swoją największą gwiazdę 555 mln euro przez ostatnie cztery lata. Oznacza to, że zawodnik na rękę dostał około 300 mln euro.

Dziennik „Sport” wziął jego zarobki w obronę. Powołuje się on na analizę wykonaną przez Marca Cirię, Josepa Fabrę i Ivana Cabezę.

Wnioski są przytłaczające. Nie biorąc pod uwagę obecnego sezonu, który ma skazę w postaci pandemii, Messi kosztował klub 383 655 000 euro, ale sam wygenerował dla Barcelony w tym okresie 619 265 000 euro. Daje to zysk w wysokości 235 610 000 – tłumaczy „Sport”.

Z badania wynika, że Leo Messi odpowiada za około 1/3 dochodów „Dumy Katalonii”. Argentyńczyk działa jak magnes, jeśli chodzi o sponsorów. Gdyby „Atomowej Pchły” nie było w Barcelonie, zyski z umów sponsorskich byłyby znacznie mniejsze. Ciara twierdzi, że nawet o połowę.

Dodatkowym aspektem jest dochód z biletów i koszulek. Osiem na dziesięć trykotów, które sprzedaje klub, ma na plecach nazwisko Messiego. Analityk twierdzi, że bez skrzydłowego, Barcelona nie będzie w stanie wrócić od równowagi finansowej.

Messi jest dziś ważniejszy niż na przykład w latach 2008-09, kiedy Barcelona miała lepszy zespół. Wtedy jego wpływ ekonomiczny był mniejszy. Teraz jest niezbędny do ożywienia gospodarczego klubu – ocenia Ciria.