Kadra

Sousa jednym zgrupowaniem zburzył to, co tworzył przez miesiące. Trzy wnioski po meczu z Węgrami

Fot. Własne/Paweł Jerzmanowski

Bez Lewandowskiego w pierwszym składzie, bez Lewandowskiego na ławce rezerwowych, bez dobrej gry w obronie i zorganizowania gry w środku pola, ale za to z dwoma straconymi golami i gwizdami kibiców po zakończeniu spotkania – tak reprezentacja Polski zakończyła kwalifikacje mistrzostw świata 2022. Biało-czerwoni w ostatnim meczu w 2021 roku przegrali na Stadionie Narodowym 1:2 z Węgrami, we własnej twierdzy wyższość rywala uznając dopiero po raz trzeci w historii. Wnioskami po porażce dzieli się Bartosz Rzemiński z portalu Krótka Piłka.

W zupełnie innych nastrojach reprezentacja Polski miała zakończyć eliminacje do mundialu. W zupełnie innych nastrojach miała zakończyć ten rok. Najpierw, w Andorze, miała zapewnić sobie drugie miejsce w grupie, a później, w Warszawie miała zapewnić sobie rozgrywanie pierwszego meczu barażowego na własnym boisku, stając naprzeciw teoretycznie łatwiejszego rywala. O ile pierwszą część tego planu Biało-czerwoni wykonali niemal bez zarzutu (niemal, bo dali Andorczykom strzelić gola), o tyle drugiej wykonać im się nie udało. Polacy zagrali słabo, w jeszcze słabszym stylu przegrywając z Węgrami 1:2.

Poprawa obrony potrzebna od zaraz

W poniedziałek w Warszawie, kolejny raz pod wodzą Paulo Sousy, Polacy zagrali słabo w obronie. Wciąż nie poprawili tego, co poprawy wymaga najbardziej. Nie pomógł nawet sygnał ostrzegawczy w postaci straty bramki w spotkaniu z Andorą. Na wyjeździe stracili jednego gola, ale on został przypudrowany czterema strzelonymi. Tym razem straty dwóch bramek niczym przypudrować się nie udało, bo właśnie przez te dwie bramki Polska przegrała. Przegrała też przez to, że znów popełniła błędy. Tym razem autorem obydwu był Tymoteusz Puchacz, który najpierw źle zagrał głową we własnym polu karnym, zagrywając prosto do rywala, a następnie nie reagując na piłkarzy gości wbiegających w pole karne Biało-czerwonych.

Oczywiście, gole stracone w meczu z Węgrami to wina Puchacza. Ale to też doskonały obraz całej linii defensywnej, która podobne zachowania zaliczała niemal w każdym meczu w tym roku. Jeżeli sztab Paulo Sousy do marca nie znajdzie rozwiązania tego problemu, baraże mogą się okazać dla nas bardzo bolesne.

Brak życia bez Lewandowskiego

Tak samo bolesne, jak okazało się zrezygnowanie z Roberta Lewandowskiego w poniedziałkowym spotkaniu. I co ważne i warte podkreslenia – zrezygnowanie z niego nie tylko w kontekście pierwszej jedenastki, ale – co najbardziej niezrozumiałe i szokujące – zrezygnowanie z niego w kontekście kadry meczowej. Bez kapitana ofensywa kadry była zagubiona. Zagubiony był Krzysztof Piątek, który chwilami wręcz irytował nieudanymi zagraniami i próbami strzałów. Zagubiony był Arkadiusz Milik, który do gry po wejściu na murawę nie wniósł właściwie nic. Zagubiona była cała drużyna.

O ile umieszczenie Lewandowskiego na ławce można było jakoś wytłumaczyć, jego nieobecności w kadrze meczowej wytłumaczyć racjonalnie się nie da. Bo Polska do meczu, który mógł dać jej rozstawienie w barażach podeszła tak, jakby był to mecz towarzyski. Wejście Lewandowskiego przy stanie 1:1 mogłoby odwrócić losy spotkania i dać Biało-czerwonym zwycięstwo. Tego wejścia nie było, bo Lewandowski z trybun nie mógł wbiec na murawę. – Gdyby zagrał, pewnie byłoby inaczej, ale na nasze szczęście nie zagrał – przyznał po meczu Marco Rossi, selekcjoner węgierskiej kadry.

Zła strategia na finisz

Decyzja dotycząca Lewandowskiego pokazała nieumiejętność w zarządzaniu końcówką eliminacji. W meczu z Andorą, który – powiedzmy sobie szczerze – wygralibyśmy prawdopodobnie nawet całkowicie rezerwowym składzie, Polska zagrała nasilniejszą jedenastką. Tym bardziej dziwi więc, że Lewandowski zagrał 90 minut właśnie w piątek, a w poniedziałek, w meczu teoretycznie ważniejszym, siedział na trybunach. Niezrozumienie pojawia się zresztą nie tylko przy nim, bo przecież w obronie też zagraliśmy rezerwą – środek poza Janem Bednarkiem uzupełnili bowiem Paweł Dawidowicz i Tomasz Kędziora. Niezrozumienie pojawiło się też przy zmianach, które – chyba po raz pierwszy za kadencji Sousy – były nietrafione i trudne do wytłumaczenia, przynajmniej niektóre z nich – w przerwie meczu zdjęty z boiska został Jakub Moder, czyli jeden z nielicznych, wyróżniających się w poniedziałek zawodników. A w końcówce, gdy trzeba było odrabiać straty, na boisku nie pojawił się nikt z podstawowej jedenastki. Na murawę wszedł natomiast Przemysław Płacheta.

To zgrupowanie było złe i dziwne pod każdym względem. Począwszy od zorganizowania go w Hiszpanii, przez wystawienie najsilniejszego składu na słabszego przeciwnika, po decyzje podejmowane już w trakcie ostatniego spotkania. To zgrupowanie rozbiło postrzeganie kadry budowane przez ostatnie miesiące. Postrzeganie pozytywne, choć oparte na dobrych wynikach z rywalami znacznie słabszymi. Kiedy Paulo Sousa przekonał już do siebie część krytyków, znów zburzył niemal wszystko, co sobie ostatnio zbudował. Zburzył też twierdzę, jaką Stadion Narodowy był przez ostatnie siedem lat. Bo właśnie siedem lat temu na Narodowym kadra przegrała po raz ostatni. Później albo wygrywała, albo remisowała. Aż do teraz. 

Bartosz Rzemiński

W przeszłości redaktor naczelny nieistniejącego już portalu PolskaPilka24.Net. W latach 2017-2020 dziennikarz Sport.pl. Obecnie owner-operator i dziennikarz portalu Krótka Piłka. Zakochany w piłce, pasjonujący się social mediami. Tu głównie o Ekstraklasie, reprezentacji Polski i Polakach grających w ligach zagranicznych.

Recent Posts

Media: Probierz szykuje zaskakującą zmianę w składzie kadry. Ma zamiar zaskoczyć

Fot. Paweł Jerzmanowski W piątek 15 listopada reprezentacja Polski zmierzy się z Portugalią. O ile…

1 tydzień ago

Mbappe zrezygnował z udziału w zgrupowaniu kadry! Nie zagra w najbliższych meczach

Fot. Screen: YouTube/PSG - Paris Saint-Germain Kylian Mbappe nie pojawi się na najbliższym zgrupowaniu reprezentacji…

2 tygodnie ago

Gyokeres dogadany w sprawie letniego transferu! Sporting ustalił cenę za napastnika

Screen: YouTube/Sporting Lizbona Viktor Gyokeres latem najprawdopodobniej odejdzie ze Sportingu Lizbona. Rewelacyjnie spisujący się napastnik…

2 tygodnie ago

Pedri ujawnił system kar Hansiego Flicka. Bez litości dla spóźnialskich

FC Barcelona pod wodzą Hansiego Flicka gra w tym sezonie znakomicie. Forma klubu to zasługa…

2 tygodnie ago

Polak ujawnił, jak głosował w Złotej Piłce. Wskazał, czego zabrakło Viniciusowi

Screen: YouTube/FIFA Rodri został zdobywcą Złotej Piłki 2024. Taki wynik plebiscytu wzbudził na całym świecie…

3 tygodnie ago

Legia zamierza pobić swój transferowy rekord. „Coraz bardziej pewne”

Legia Warszawa niebawem może pobić swój transferowy rekord. Jak informują portugalskie media, polski klub jest…

3 tygodnie ago