Ekstraklasa

Imponująca polityka transferowa Lecha Poznań. Zarobili krocie na sprzedaży Polaków

Fot. Krótka Piłka/Paweł Jerzmanowski

Ostatnie lata w polskiej piłce wyraźnie pokazują, że ekstraklasowe kluby zarabiają największe pieniądze, dzięki sprzedaży młodych Polaków. Prawdziwym transferowym mistrzem w tym aspekcie jest bezsprzecznie Lech Poznań.

W letnio-jesiennym okienku transferowym aktualny wicemistrz Polski zarobił na sprzedaży Kamila Jóźwiaka, Jakuba Modera oraz Roberta Gumnego blisko 20 milionów euro. Jak na polskie warunki jest to kwota, która robi ogromne wrażenie.

Sprzedaż trójki młodych i utalentowanych Polaków w ostatnich tygodniach nie jest czymś nowym dla działaczy “Kolejorza”. W minionej dekadzie Lech sprzedał polskich zawodników za blisko 40 milionów euro. W zdecydowanej większości przypadków nie wydając na nich wcześniej ani grosza lub bardzo niewielkie kwoty.

Pierwszym dużym transferem klubu z Wielkopolski był Robert Lewandowski, który został sprzedany do Borussii Dortmund za 5 milionów euro. Sprowadzenie “Lewego” do Poznania kosztowało włodarzy Lecha jedynie 380 tysięcy euro.

W późniejszych latach Lech Poznań zarobił kilka milionów euro na transferach Łukasza Teodorczyka, Karola Linettego, Dawida Kownackiego i Jana Bednarka.

Wydaje się, że sprzedaż Jakuba Modera do Brighton jest dopiero początkiem wysoko gotówkowych transferów z Lecha Poznań. W “kolejce” do odejścia z poznańskiego klubu są m.in. Tymoteusz Puchacz, Jakub Kamiński i Filip Marchwiński. Za każdego z nich “Kolejorz” z pewnością dostanie minimum kilka milionów euro.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *