Ekstraklasa

Raków jest najlepszy w lidze! Statystyki nie pozostawiają złudzeń

Fot. Krótka Piłka/Paweł Jerzmanowski

Raków Częstochowa to absolutna rewelacja aktualnego sezonu Ekstraklasy. Podopieczni Marka Papszuna są zarówno efektywni, jak i efektowni. Grają systemem z trójką środkowych obrońców, który nie jest zbyt często spotykany na polskich boiskach. Sekret ich dobrej gry nie tkwi jednak w grze defensywnej a w poczynaniach ofensywnych. Zespół z województwa śląskiego stworzył do tej pory najwięcej okazji do zdobycia bramki.

Kreatywność kluczem do sukcesu

Raków Częstochowa awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej po 21 latach. Podopiecznym Marka Papszuna nie udało się dostać do grupy mistrzowskiej, jednak nie musieli drżeć o byt w Ekstraklasie. Zajęli drugie miejsce w grupie spadkowej, ustępując tylko i wyłącznie rywalom z Zabrza.

Oba zespoły są rewelacjami tegorocznych rozgrywek. Górnik rozpoczął sezon z impetem, jednak po triumfach w 4 pierwszych kolejkach złapał zadyszkę. Wydaje się, że zespół z Rakowa pomimo identycznej liczby punktów znajduje się obecnie w lepszej formie. Dzięki bilansowi bramkowemu zajmuje fotel lidera Ekstraklasy.

Zeszłoroczny beniaminek odbiega od stereotypu drużyny, która po awansie skupia się głównie na grze defensywnej. Marek Papszun z sukcesem stosuje taktykę z trzema środkowymi obrońcami, której inne kluby unikają wręcz jak ognia. Utarło się bowiem, że polscy piłkarze, grający w Ekstraklasie, nie umieją wdrożyć w życie tego ustawienia. Raków obok wcześniej wspomnianego Górnika jest jedną z drużyn, które obalają ten stereotyp.

Z całą pewnością duża w tym zasługa trenerów obu drużyn. Zarówno Marcin Brosz, jak i Marek Papszun odcisnęli swoje piętno na grze swoich podopiecznych. Szczególne słowa uznania należą się sternikowi Rakowa, który ulepił z piłkarzy z Częstochowy najbardziej kreatywny zespół w lidze.

Futbol na tak

Raków Częstochowa w dotychczasowych spotkaniach wypracował sobie aż 23 sytuacje bramkowe. Na drugim miejscu w tej klasyfikacji znajduje się Górnik ex aequo z Lechem, mając takich akcji 16. Zespół z Poznania rozegrał do tej pory jednak jedno spotkanie mniej.

Tabela stworzonych okazji przez zespoły z Ekstraklasy. Dane z portalu “ekstrastats.pl”.

Szczególnie w oczy rzuca się bilans sytuacji stworzonych przez dany zespół, od którego odejmuje się akcje, które wypracowali ich rywale. Raków bezsprzecznie przewodzi stawce z bilansem wynoszącym 17 (23 stworzone sytuacje przez Raków, 6 przez oponentów). Na drugim miejscu ponownie znajdują się dwa wcześniej wspomniane kluby, Górnik i Lech. Tym razem tracą do lidera zdecydowanie więcej, gdyż ich bilans wynosi 6 (16 stworzonych sytuacji przez Lecha i Górnik, 10 przez ich oponentów).

Fot. Krótka Piłka/Paweł Jerzmanowski
Dziennikarz portalu "Krótka Piłka". Pasjonat włoskiego Calcio oraz Bundesligi. Miłośnik siatkówki i piłki ręcznej. Kibic, którego błękitne serce bije w zachodniej części Londynu.

1 COMMENTS

  1. Świetne opracowanie. W sumie to oglądam wszystkie mecze w ekstraklasie. Od pewnego czasu faktycznie Raków stał się obowiązkowy- coś jest w tej grze. statystyk nie widać… tutaj jednak wprost wychodzi, że wrażenia i ocena ogólna jednak składa się z mniejszych sensowych elementów. Fajny artykuł i fajny zespół..

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *