Inne

Jak radzić sobie z kwarantanną?

fot. własne/Paweł Jerzmanowski

Kwarantanna i cała obecna sytuacja nie jest dobra i komfortowa dla każdego fana futbolu. Wszystkie poważne ligi zawiesiły rozgrywki, tak na dobrą sprawę trzeba być niesamowitym desperatem, aby szukać rozgrywek np. ligi Nikaragui, która jako jedna z niewielu kontynuuje swoje mecze.

Trzeba sobie jakoś ten czas zapełnić, trzeba cały czas dostarczać sobie sportowych emocji. Bez tego można zwyczajnie oszaleć, a to raczej nie pomoże w budowaniu relacji z bliskimi. Wiadomo, że z wariatem żyć się nie da, więc trzeba jakoś dostarczać ten bodziec, który pozwala nam normalnie żyć. Dla każdego fana futbolu są to wszelkie związane z piłką nożną rzeczy – mecze, programy omawiające różne spotkania czy kolejki ligowe, skróty meczów, książki, seriale, czy programy dokumentalne.

Wiemy doskonale, że minęło już trochę czasu od pierwszych ograniczeń możliwości wyjścia, spotkania się ze znajomymi, od kilku tygodni mecze nie są rozgrywane i część z Was na pewno znalazła sobie sposób jak radzić sobie z dostarczaniem piłkarskiego narkotyku. Dla tych, którzy jeszcze tego nie wymyślili, bądź nie wiedzą co mają robić, poniżej przedstawię kilka propozycji.

POWTÓRKI MECZÓW ORAZ PROGRAMY DOKUMENTALNE

To pierwsza z dostępnych opcji. Stacje telewizyjne prześcigają się teraz o to jak zagospodarować tę zbłąkaną grupę osób, którym brakuje futbolu. Canal+ wprowadził skróty archiwalnych spotkań Premier League z lat 90-tych oraz 00-tych. Dla starszych kibiców to fantastyczne przypomnienie dawno minionych czasów, a dla młodych niesamowita lekcja futbolowej historii. O godzinie 21:00 skrót meczu Leeds – Liverpool, a pół godziny później, na tym samym kanale pojedynek Manchesteru United z Arsenalem – wszystko z sezonu 2000/2001. Dla osób, które nigdy tych spotkań nie widziały, niesamowita okazja, aby zobaczyć zupełnie inny obraz Premier League. Naprawdę warto. Oczywiście takie mecze są nie tylko dzisiaj, warto śledzić ramówkę stacji Canal+ Sport i oglądać tego typu spotkania.

TVP Sport też nie próżnuje. Już dzisiaj o 21:30 jest program dokumentalny o jednym z najsłynniejszych brytyjskich piłkarzy – George’u Beście. O takich zawodnikach jak Best, Maradona, Cruyff, Ronaldo, Pele, Eusebio, warto wiedzieć jak najwięcej, oglądać programy, widzieć w jakich warunkach ci piłkarze mierzyli się ze sobą i pokazywali swoje niesamowite umiejętności. Czasu macie naprawdę dużo, więc warto sobie ewentualnie jeden program obejrzeć, drugi nagrać, bądź obejrzeć później w internecie. Warto również śledzić portale w mediach społecznościowych, tam wszelkie stacje telewizyjne regularnie informują o nowościach w ramówce – dzięki temu żaden program Wam nie umknie.

Nie samą telewizją człowiek żyje oczywiście. Poza tym doba ma aż 24h, więc zawsze jakaś zupełnie inna rozrywka się przyda. Z pomocą przychodzi niezawodny w takich czasach Netflix, który oferuje szeroką gamę seriali, filmów, czy programów dokumentalnych.

Oczywiście w tym wypadku będziemy się koncentrować na programach czy filmach, które mają związek z piłką nożną. Część zapewne oglądaliście, ale może gdzieś trafi się Wam tytuł, o którym nie słyszeliście. „Angielska gra”, czyli film opowiadający o początkach piłki nożnej, „Ultras”, który skupia się na fanach włoskiej ekipy Napoli, „Pierwszy Zespół: Juventus” – wiadomo o jakiej drużynie mowa, „W świecie Boca Juniors” czy „The real football factories”. To oczywiście tylko część z wszelkich dokumentów, które Netflix ma do zaoferowania, ale wiadomo, że nie będę wymieniał wszystkich. To jedynie sugestia oraz informacja 🙂

PODCASTY ORAZ PROGRAMY NA YOUTUBE

Wiadomo, ze wszelkie kanały nie zawieszają swojej działalności, ponieważ nie ma co komentować. Nie wychodzą one z założenia, że „dobra, nie grają, więc robimy sobie wolne, nic nikomu się przecież nie stanie” i twardo walczą o każdego widza czy słuchacza – szczególnie, że mamy teraz tyle czasu, że większość programów czy audycji na żywo możemy śledzić bez konieczności dzielenia swojej uwagi.

Każdy serwis, kanał na Youtube, czy Newonce Radio ma w swojej ofercie wiele ciekawych audycji, które naprawdę warto obejrzeć. Dzisiaj ze względu na trzecią rocznicę śmierci śp. Pawła Zarzecznego, Kanał Sportowy oferuje 4-godzinny program o legendzie polskiego dziennikarstwa. To na pewno ciekawa pozycja dla osób, które chciałyby poznać wiele anegdot o tej niesamowitej postaci, która wykreowała wielu świetnych dziennikarzy. Patrząc jaki charakter miał Paweł Zarzeczny, na pewno nie będziecie się nudzić. W ofercie Newonce Radio co drugą środę dostępny jest „Żelazny punkt widzenia”, gdzie Piotr Żelazny przez godzinę rozmawia o sporcie. Dzięki chociażby takim programom, można swobodnie zapełnić sobie pustkę czasową, która aktualnie jest do zapełnienia u każdego. Oczywiście nie zapominajmy o archiwalnych programach, które można sobie obejrzeć, to również fajna możliwość, aby z perspektywy dzisiejszej sytuacji zobaczyć, co eksperci mieli do powiedzenia.

Oczywiście wiele serwisów sportowych ma swoje kanały na Youtube, czy innych mediach społecznościowych i można swobodnie sprawdzać czy mają aktualnie coś w swojej ofercie. Odrobina wysiłku i można znaleźć bardzo interesujące materiały. Nawet na tych mniej popularnych kanałach internetowych.

KSIĄŻKI

Na koniec wisienka na torcie, czyli książki. Nic chyba nie przebije zapachu papieru, wyciszenia, które towarzyszy czytaniu i kształtowaniu wyobraźni, która bardzo pomaga zrozumieć i zobrazować sobie co dany piłkarz/trener/dziennikarz ma na myśli. Mózg na pewno bardzo Wam podziękuje za tego typu ćwiczenia. Oczywiście nikt nie zabrania e-booków, są one dobrą alternatywą dla tych, którzy nie lubią bądź nie mają ochoty czytać standardowych książek. Szczególnie jest to dobra funkcjonalność dla tych, którzy na książkę w standardowym wydaniu nie chcą czekać

Zobaczcie na swoich półkach czy nie ma jakiejś ciekawej lektury, której do tej pory nie przeczytaliście. Zobaczcie czy przypadkiem w szafach nie ma tytułu, który w obecnych czasach warto byłoby odświeżyć, przypomnieć sobie.

Wiele księgarni, czy sklepów, które mają w swojej ofercie książki o tematyce piłkarskiej, proponuje wiele różnych promocji, dzięki którym jest to bardzo dobry czas, aby zamówić i poszerzyć swoją futbolową bibliotekę. Wszystkich tytułów też nie ma co wymieniać. Jest ich zdecydowanie za dużo.

Ja podczas okresu swojej kwarantanny przeczytałem już trzy książki – Autobiografia Sebastiana Mili, autobiografia jednego z najlepszych bułgarskich piłkarzy w historii, Hristo Stoichkova oraz miłą lekturę o angielskiej Premier League, czyli „Umowa Stoi”. Dla osób, które lubią kulisy transferów, statystyki i tego typu rzeczy, będzie to na pewno bardzo dobra pozycja.

Mam nadzieję, że chociaż trochę Wam pomogłem w tym trudnym czasie. Jeżeli już uskuteczniacie wszystkie powyższe metody, może chociaż jakiś tytuł, czy audycja wpadnie Wam w oko i jakkolwiek zyskacie na tej lekturze.

Fanatyk ligi angielskiej. Uwielbiam Ekstraklasę. W oczekiwaniu na kolejną Ligę Mistrzów polskiego zespołu.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *