Felietony I liga

Szereg wzmocnień Warty Poznań. Czy będzie awans? [Długie Podanie]

Już w piątek startuje kolejny sezon Fortuna pierwszej ligi. Warta Poznań ponownie będzie starała się zamieszać w tabeli i na dłużej zagościć na drugim poziomie rozgrywkowym. Może po liczych wzmocnieniach uda im się awansować?

Pierwszym rywalem drugiej siły Wielkopolski będzie Stal Mielec. Zespół, który w poprzednim sezonie otarł się o awans do ekstraklasy, gdyż zajął trzecie miejsce. Gdyby mielczanom udało się powtórzyć rezultat z poprzedniego sezonu, to będą brali udział w barażach o awans.

Nowy dyrygentZ

Warta poważnie rozpoczęła przygotowania do nowego sezonu i doszło do wielu zmian kadrowych. Nowym trenerem został Piotr Tworek, który zastąpił Petra Nemca. Dla wielu może być anonimową postacią, aczkolwiek nowy szkoleniowiec Warty był m.in. asystentem Macieja Bartoszka w Chojniczance Chojnice. Do „Zielonych” wraca po ponad siedmiu latach, gdy pełnił funkcję pomocnika takich trenerów jak: Czesław Jakołcewicz, Jarosław Araszkiewicz czy Artur Płatek. Piotr Tworek w połowie maja uzyskał licencję UEFA Pro, ale prowadził już Kotwicę Kołobrzeg oraz Zawiszę Bydgoszcz na szczeblu centralnym.

Dyrektor sportowy Robert Graf z Piotrem Tworkiem

Kolejnym etapem dla „Zielonych” było wzmocnienie składu, który potrzebował kilku znaczących zmian. Transfery dokonali błyskawicznie, gdyż w ciągu trzech dni pozyskali aż trzech zawodników. Mianowicie, dołączyli Tomasz Boczek, Gracjan Jaroch oraz Jakub Kuzdra. Tercet podpisał kontrakt obowiązujący przez najbliższe dwa lata.

Wzmocnienia Warty charakteryzowały się przede wszystkim odmłodzeniem składu. Wyżej wymienieni zawodnicy mają kolejno 29, 21, 22 lata. Co więcej, kolejny pozyskany piłkarz miał 20 lat, mowa oczywiście o Aleksie Ławniczaku. Środkowy obrońca przeniósł się z drugiej drużyny Warty Poznań, więc nie będzie potrzebował dodatkowego czasu na aklimatyzację.

Doświadczenie kluczem do awansu?

Kolejnym zawodnikiem, który związał się z Wartą jest bardzo doświadczony zawodnik – Mariusz Rybicki. Reprezentował barwy m.in. Widzewa Łódź, Miedzi Legnica czy Korony Kielce. Mimo młodego wieku (26 lat) ma na koncie ponad 200 spotkań. Doświadczenie, które nabył na różnych frontach, z pewnością pomoże mu w grze w Warcie.

Rok starszy od niego Mateusz Kupczak, defensywny pomocnik, który jest siódmym pozyskanym zawodnikiem przez „Zielonych” w tym okienku. Piłkarz również ma bagaż doświadczeń w ekstraklasie, gdyż bronił barw Termalici oraz Podbeskidzia.

Mimo iż roszady można nazwać śmiało „rewolucją”, to Warta nie poprzestała na tych wzmocnieniach i pozyskała kolejnych zawodników. Tym razem nie doszło do transferów definitywnych, lecz do wypożyczeń. Mianowicie do pierwszego zespołu dołączyli Karol Gardzielewicz (20 lat) i Wiktor Długosz (19 lat). Ostatnim jak dotąd zakupem jest Sebastian Olszewski, który ma zaledwie 17 lat.

Wiktor został wybranym najlepszym zawodnikiem Centralnej Ligi Juniorów w poprzednim sezonie. Co więcej, w dużym stopniu przyczynił się do zdobycia przez Koronę Kielce mistrzostwa Polski w tej kategorii wiekowej. Dokonał tego za sprawą 15 zdobytych bramek, w dodatku został najlepszym strzelcem drużyny. Jak na środkowego lub bocznego pomocnika jest to imponujący rezultat.

Warta Poznań nie skupiała się jedynie na pozyskiwaniu zawodników, lecz również na ich sprzedaży lub wypożyczeniach. Z klubu odeszli m.in. Krzysztof Biegański, Tomasz Dejewski czy Radosław Jasiński. Co więcej, „Zieloni” przedłużyli kontrakt z kilkoma zawodnikami, na przykład z Robertem Janickim czy Michałem Grobelnym.

Ponadto, od niedawna z Wartą trenuje były piłkarz Lecha – Łukasz Trałka, który czeka na konkretną ofertę zza granicy. Jeśli jednak się nie pojawi, to prawdopodobnie zwiąże się z poznańskim klubem. Niskie zarobki nie będą dla niego problemem. Pomocnik wcześniej trenował ze Stalą Rzeszów, a odrzucił oferty m.in. Wisły Kraków i Widzewa Łódź. Mimo tylu dokonanych transferów „Zieloni” nadal szukają napastnika.

Będzie niespodzianka?

Żądza gry młodości może przynieść grę o najwyższe cele, ale brak doświadczenia może negatywnie oddziaływać na pozycję w tabeli. Zatem, czy pozyskanie bardziej doświadczonych weteranów ekstraklasy przyniesie Warcie awans i w przyszłym sezonie zobaczymy ją w najwyższej klasie rozgrywkowej? Od tego roku zwiększa się liczba drużyn, które mogą zagrać w PKO Ekstraklasie, gdyż trzecia drużyna będzie walczyła w barażach. Warto odnotować, że Warta Poznań, ze względu na brak sztucznego oświetlenia będzie rozgrywała swoje mecze w Grodzisku Wielkopolskim. Podobna sytuacja miała miejsce w poprzednim sezonie. Z początku, „Zieloni” mieli rozgrywać spotkania przy ulicy Bułgarskiej, ale z obawy o zbyt duże koszta organizacji wydarzeń sportowych, zarząd musiał wycofać się z takiej decyzji. Jednak, o aspiracjach Warty w nadchodzącym sezonie można przeczytać w wywiadzie z Robertem Janickim.

Redaktor portalu ''Krótka Piłka''. Kibic lig zagranicznych i Lotto Ekstraklasy.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *