Inne

IFAB wprowadza zmiany! Nowe zasady gry w piłkę nożną

Zmiany, zmiany, zmiany. Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB) ogłosiła aktualizację wielu przepisów dotyczących gry w piłkę nożną. Nowe przepisy dotyczą głównie zagrań ręką, zmodyfikowano również wymagania co do zachowania bramkarzy podczas bronienia rzutów karnych.

Od dłuższego czasu dyskutowało się na temat kontaktów rąk piłkarzy z piłką, szczególnie w polu karnym. Od dzisiaj każde dotknięcie piłki ręką, nawet to przypadkowe spowoduje zatrzymanie gry. Nieuznany zostanie każdy gol, który poprzedzało zagranie ręką, nawet przyjęcie piłki ramieniem. Tym samym IFAB chce uniemożliwić jakiekolwiek dyskusje na ten temat.

Drugą ważną zmianą obowiązującą od nowego sezonu będzie sposób przeprowadzania zmian. Zniknie przepis mówiący, że piłkarz musi opuścić boisko w rejonie ławek rezerwowych. Od teraz gracze będą zobligowani do opuszczenia go przy najbliższej linii końcowej. Ma to za zadanie uniemożliwić grę na czas.

Dwie zmiany dotyczą gry bramkarzy. Nowe przepisy pozwolą im na zagranie piłki do zawodnika znajdującego się w swoim polu karnym podczas wznawianiu gry z piątego metra. Natomiast podczas bronienia rzutów karnych, goalkeeper będzie musiał stać jedną nogą na linii bramkowej, a nie tak jak teraz – obiema.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *