Felietony Inne Premier League

Chelsea z zakazem transferowym! Co czeka „The Blues?

FIFA oficjalnie ukarała Chelsea w związku z nieprzepisowym kontraktowaniem zagranicznych zawodników, którzy nie ukończyli 18. roku życia. Londyński klub dostał zakaz rejestrowania nowych zawodników w ciągu dwóch najbliższych okien transferowych, została nałożona na nich również kara finansowa w wysokości 600 tys. franków szwajcarskich.

O co poszło?

FIFA od trzech lat prowadziła śledztwo w sprawie nielegalnego ściągania młodych zawodników do Chelsea. Ostatecznie klub został oskarżony o 29 incydentów związanych ze złamaniem artykułu 19., który odnosi się do sprowadzania piłkarzy poniżej 18. roku życia. Jednym z większych przewinień był zakup Bertranda Traore w 2013 roku z AJ Auxerre. Reprezentant Burkina Faso odszedł ze Stamford Bridge półtora roku temu do Olympique Lyon.

Chelsea niczym Real Madryt

W 2016 roku taka sama kara została nałożona na Real i Atletico. Oba madryckie kluby zostały ukarane również za niepoprawne przeprowadzenie transferów młodych zawodników. Od razu po ogłoszeniu decyzji „Królewscy” rozpoczęli starania o złagodzenie sankcji w wyniku czego doszło do wielu spotkań pomiędzy prawnikami klubu, a działaczami FIFA. Ostatecznie karę skrócono do jednego okienka. Czy tak samo będzie tym razem? Chelsea dostało trzy dni na apelacje.

Co czeka „The Blues”?

Można powiedzieć, że nie było gorszego momentu dla londyńskiego klubu by zostać ukaranym w taki sposób. Zakaz rejestrowania nowych piłkarzy może uderzyć w Chelsea ze zdwojoną, a nawet strojoną siłą. Drużyna jest w dołku i od pewnego czasu mówi się o ewentualnym zwolnieniu Maurizio Sarriego. Najgłośniejszym kandydatem do zastąpienia Włocha był Zinadine Zidane, ciężko jednak uwierzyć, że Francuz zdecyduje się objąć klub, w którym przez rok nie będzie mógł dokonywać zmian kadrowych. Mało tego, ciężko uwierzyć, że jakikolwiek poważny trener zdecyduje się na taka pracę.

Drugim ciosem jest sytuacja napastników „The Blues”. Obecnie głównym snajperem w klubie jest wypożyczony z Juventusu Gonzalo Higuain, a jego zmiennikiem Olivier Giroud. Po zakończeniu sezonu Argentyńczyk wróci do Turynu, a Chelsea nie będzie mogła sprowadzić nikogo w jego miejsce. Sprawa jest o tyle poważniejsza, że wypożyczony z Londynu do Atletico Alvaro Morata ma w swoim kontrakcie zawartą klauzulę wykupu przez madrycki klub. Jeżeli Diego Simeone będzie chciał by piłkarz pozostał na Wanda Metropolitano, jedynym napastnikiem w kadrze Chelsea na przyszły sezon zostanie Giroud.

Sprawa Hazarda

Drugim największym poszkodowanym w tej sytuacji jest belgijski skrzydłowy. Od dłuższego czasu mówi się o transferze tego piłkarza do Realu Madryt, a jego ostatnie wypowiedzi i brak porozumienia w sprawie nowego kontraktu utwierdzały nas w przekonaniu, że do transakcji dojdzie najbliższego lata. W obecnej sytuacji ciężko sobie jednak wyobrazić by londyński klub pozwolił sobie na sprzedaż swojego najlepszego gracza. Z drugiej jednak strony kontrakt Belga wygasa za rok i jeżeli klub nie zdecyduje się go sprzedać to musi liczyć się z tym, że za rok może stracić go za darmo.

Można przypuszczać, że w siedzibach pięciu innych największych klubów z Wielkiej Brytanii panuje dzisiaj bardzo radosna atmosfera. Należy jednak uzbroić się w cierpliwość i ze spokojem obserwować sytuacje, przypadek Realu i różne inne sytuacje związane z układami w FIFA dają jeszcze nadzieje działaczom i kibicom Chelsea.

LEAVE A RESPONSE

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *